Obudowa wanny z płyt G-K krok po kroku

 

Obudowa wanny z płyt gipsowo-kartonowych to rozwiązanie, które doskonale sprawdza się w przypadku każdej wanny, bez względu na jej wielkość, czy kształt. Dodatkowe zalety tego rozwiązania to prosty i szybki montaż.

Pokazujemy, jak krok po kroku obudować wannę.

 

 

JAKA PŁYTA G-K DO OBUDOWY WANNY?

Płyta Knauf impregnowana „zielona”

Łazienka to miejsce, w którym wilgotność powietrza jest większa niż w innych miejscach w domu. Dlatego bezwzględnie należy stosować tu płytę gipsowo-kartonową impregnowaną, nazywaną często, z uwagi na jej kolor, płytą „zieloną”. Dzięki impregnacji rdzenia i kartonu płyta Knauf impregnowana posiada dziesięciokrotnie mniejszą chłonność aniżeli standardowa płyta G-K.

Płyta „zielona” ma podwyższoną odporność na działanie i wnikanie wilgoci
, ale nie jest całkowicie wodoodporna. Dlatego w miejscach bezpośredniego działania wody, takich jak okolice wanny, należy wykonać hydroizolację z elastycznej folii w płynie Knauf Hydro Flex.


Płyta AQUAPANEL® Indoor

Zamiast płyty gipsowo-kartonowej impregnowanej można też zastosować 100% wodoodporną płytę cementową AQUAPANEL® Indoor.


2 warstwy płyty zielonej

Ściany oraz wszelkie obudowy w łazienkach wykańczane są najczęściej glazurą. Jeżeli wybrałeś ciężką glazurę, ważne jest, aby elementy wykonane w technologii suchej zabudowy posiadały odpowiednią sztywność i wytrzymałość. Polecamy stosowanie dwóch warstw płyty Knauf impregnowanej pod wszelkie okładziny ceramiczne, a w szczególności te ciężkie.

Płyta cementowa AQUAPANEL® Indoor jest bardziej wytrzymała od płyt gipsowo-kartonowych, dlatego wystarczy zastosować pojedyncze płytowanie.


Nie zapomnij o rewizji!

Należy pamiętać, że w stałej obudowie wanny, czyli murowanej lub z płyt gipsowo-kartonowych, koniecznie jest wykonanie otworu rewizyjnego, który zagwarantuje dostęp do syfonu, np. w razie awarii.  Już na etapie tworzenia obudowy należy zaplanować umiejscowienie rewizji. Wycięty w obudowie otwór maskuje się płytkami ceramicznymi lub innym materiałem, którego używamy do wykończenia obudowy. Jeżeli są to płytki ceramiczne, jedną lub kilka z nich (w zależności od wielkości otworu i wielkości płytek) mocuje się za pomocą silikonu, tak by można było je łatwo wyjąć.


JAK TO ZROBIĆ?

Estetyka i trwałość wykończenia łazienki zależy w równej mierze od wyboru odpowiednich materiałów jak i prawidłowej technologii wykonania. Poniżej przedstawiamy opis, który mówi, jak krok po kroku wykonać obudowę wanny.

 
Krok po kroku

 

 

Krok 1.

TRASOWANIE

Do obudowy wanny możemy przystąpić po wcześniejszym jej ustawieniu i podłączeniu, zgodnie z instrukcją montażu producenta. Zaczynamy od wytrasowania miejsca, w którym będziemy mocować profile UW i CW. Podczas trasowania musimy wziąć pod uwagę, że nasza konstrukcja będzie obłożona podwójną warstwą płyty Knauf impregnowanej. Musimy także zostawić miejsce na okładzinę ceramiczną, tak aby w efekcie końcowym licowała ona z brzegiem wanny.

 
 

Krok 2.

MONTAŻ PROFILU UW

Następnie docinamy i oklejamy taśmą akustyczną profil UW.

 
 

Krok 3.

MONTAŻ PROFILU DO PODŁOGI

Następnie mocujemy go do podłogi we wcześniej wytrasowanym miejscu.

 
 

Krok 4.

MONTAŻ PROFILU CW

Kolejna czynność to mocowanie profilu CW w pionie do ściany. Potem docinamy słupki z profilu CW i rozstawiamy je max co 40 cm.

 
 

Krok 5.

MONTAŻ PROFILU UW

Od góry zamykamy konstrukcję profilem UW. Musimy również pamiętać o wyznaczeniu miejsca na rewizję i rozmieścić tak pionowe słupki konstrukcji, aby nie trzeba było ich ciąć podczas mocowania rewizji.

 
 

Krok 6.

MONTAŻ PROFILI UD i CD – alternatywa przy obudowie wąskiej wanny

W przypadku, kiedy mamy małą wannę i jej rant jest wąski, konstrukcję możemy wykonać za pomocą profili UD i CD. W takiej sytuacji wykonujemy konstrukcję obwodową za pomocą profilu UD. Konstrukcję zagęszczamy profilem CD.

 
 

Krok 7.

MOCOWANIE WKRĘTÓW

Poszczególne profile pionujemy i skręcamy ze sobą za pomocą wkrętów LB 3,5x9,5, nazywanych często „pchełkami”.

 
 

Krok 8.

MONTAŻ PŁYT

Następnie możemy przystąpić do przykręcenia płyt. Montujemy 2 warstwy. Pierwszą przykręcamy wkrętami TN 25 max co 60 cm, drugą wkrętami TN 35 . W przypadku połączeń na płycie w pierwszej warstwie, należy łączenia płyt w drugiej warstwie przesunąć o 40 cm. Zamocowane płyty należy zaspoinować. Szpachlujemy połączenia płyt zarówno w pierwszej jak i w drugiej warstwie masą Knauf Uniflott Impregnowany. Należy też uszczelnić szczeliny pomiędzy obrzeżami wanny a ścianą za pomocą silikonu sanitarnego Knauf.

 
 

Krok 9.

WYKOŃCZENIE OBUDOWY

Obudowa wanny jest przygotowana do ułożenia glazury lub ostatecznego wykończenia za pomocą innych materiałów, oczywiście po uprzednim zagruntowaniu i wykonaniu izolacji folią w płynie Knauf Hydro Flex. Tak przygotowana obudowa jest odporna na działanie wilgoci i będzie służyła przez lata, aż do kolejnego remontu łazienki.

 

 

 

Zobacz, co kupić

 

Potrzebne produkty

 

 
Knauf Płyta cementowa AQUAPANEL® Indoor
Płyta cementowa do wnętrz
 
Knauf Płyta Impregnowana HA13
Do pomieszczeń wilgotnych
 
Knauf Hydro Flex
Folia w płynie
 
Knauf Uniflott Impregnowany
Wielofunkcyjna masa szpachlowa
 
Knauf Płyta Impregnowana HA15
Do pomieszczeń wilgotnych